عکاسی حرفه‌ای از پوشاک یکی از ضروریات پیشرفت یک کسب‌وکار اینترنتی لباس است. برای فروش بهتر لباس‏‌های تولیدی خودتان لازم است تا به درستی به مخاطب نشان دهید که لباس شما چه ویژگی‏‌های منحصر به فردی دارد و چرا باید آن را انتخاب کند. پس تصاویر شما بسیار تعیین کننده خواهد بود.

الزاما لازم نیست یک عکاس حرفه‌‏ای استخدام کنید تا بتوانید لباس‏‌هایتان را به خوبی به نمایش بگذارید. علاوه بر این لازم نیست بهترین تجهیزات عکاسی را داشته باشید تا یک عکاس حرفه‏ای به شمار بیایید. اگر به‌عنوان یک عکاس آماتور قصد عکاسی حرفه‌ای از پوشاک و لباس را دارید، به خواندن این مقاله ادامه دهید تا با کمک هفت تکنیک اصلی آن، بتوانید بهتر عکسبرداری حرفه‌‏ای انجام دهید.

1. پوشاک خود را آماده عکاسی کنید.

توجه داشته باشید که مخاطب با دیدن عکس شما تصمیم می‌‏گیرد آیا این لباس برای او مناسب است یا نه! و آیا اصلاً ارزش هزینه کردن دارد!؟ بنابراین بسیار مهم است که لباسی که قصد عکاسی حرفه‏‌ای از آن را دارید آماده کنید. چین و چروک‏‌های لباس را اتو کنید و یک نمای درست برای عکاسی حرفه‌‏ای را انتخاب کنید. نباید لباس در اثر حمل و نقل و یا انبار شدن آسیبی دیده باشد. فکر نکنید با ادیت عکس با کمک فتوشاپ می‌توانید تمام لکه‏‌ها و چروک‏‌های عکس را از بین ببرید.

توجه کنید که فتوشاپ معجزه نمی‌‏کند. پس بهتر است در ابتدا پیش از عکاسی حرفه‌ای پوشاک سعی کنید تا با کمک تمیزکاری و اتو لباس را بدون مشکل آماده کنید. ویرایش عکس برای از بین بردن لکه‏‌ها یا چین و چروک‌‏ها بسیار زمان‏بر خواهد بود و به علاوه می‌‏تواند باعث کاهش کیفیت عکس نیز شود. پس لباس خود را کاملاً آماده کنید و از ویرایش با کمک فتوشاپ فقط برای ادیت‌‏های نهایی و کمی اصلاًح رنگ و دوربری استفاده کنید.

عکاسی حرفه‌ای لباس و پوشاک

اتو کشی و تمیز بودن لباس در عکاسی حرفه‌‏ای از پوشاک بسیار مهم است.

قبل از عکاسی حرفه‌ای پوشاک، لباس خود را از همه جوانب (برچسب‏‌ها، تگ‏‌های قیمت و هر چیز دیگری) بررسی کنید. چین و چروک‌‏های لباس را به کمک اتو یا بخار از بین ببرید. اگر لباس دارای آسیب دیدگی است آن را پیش از عکاسی از بین ببرید و تعمیر کنید. مثلاً از غلتک‌‏ها برای گرفتن پرزهای لباس استفاده کنید. گرد و غبار روی لباس را به درستی پاک کنید تا در عکس لباس به زیباترین شکل ممکن دیده شود.

2. برای خود یک استودیو درست کنید

با رعایت چند نکته ساده و کلیدی می‏توانید یک آتلیه عکاسی خانگی برای خود بسازید. این مسئله می‏تواند به شما در عکاسی حرفه‏‌ای از پوشاک و لباس بسیار کمک کننده باشد. وابسته به بودجه‌‏ای که در نظر دارید می‌‏تواند وسایل مختلفی را برای عکاسی تهیه کنید.

یک سه پایه مناسب برای گوشی و یا دوربین، کاغذهای سفید، نوار چسب و یک منبع نور طبیعی مثلاً پنجره‌ه‏ای که از آن نور به داخل اتاق نفوذ کرده‌است همه وسایلی هستند که برای یک عکاسی‌حرفه‌‏ای به آن نیاز دارید. همزمان با پیشرفت کسب‌وکار خود می‏‌توانید وسایل کار خود را نیز بهبود ببخشید.

عکاسی از لباس

2.1 پس زمینه مناسب

پس زمینهکی از موارد مهمی است که باید به آن توجه شود. برای جلوگیری از حواس‌پرتی مخاطب بهتر است از رنگ‏های سفید و خاکستری جهت پس زمینه استفاده کنید. برای انتخاب رنگ‌‏های مناسب در کنار یکدیگر وقت بگذارید، این مسئله اهمیت زیادی در زیبا به نظر رسیدن عکس‏‌ها دارد. برای درست کردن پس زمینه می‌‏توانید از رول‏‌های کاغذی سفید که درز ندارد استفاده کنید. حتی می‌توانید با کمک یک پایه، از پارچه نیز برای این منظور بهره ببرید.

باید مراقب باشید چه در پس زمینه پارچه‌ها و چه کاغذی، نباید درز و یا چین و چروک ایجاد شود و باید کاملاً یک دست و تمیز باشد. اگر از پارچه استفاده می‏‌کنید اطراف آن را با کمک چسب محکم کنید. در نهایت محصول خود را به صورت مدل در فضای میانی پس زمینه قرار دهید و دوربین را طوری مقابل آن قرار دهید که بتوانید به درستی عکس‌برداری کنید.

دوربین یکی دیگر از وسایل مهم است. برخی تصور می‏‌کنند دوربین حیاتی‌ترین وسیله است، اما شما این اشتباه را نکنید. بسیاری از افراد ماهر حتی با  دوربین‏‌های حرفه‌‏ای نیز موفق نمی‏شوند، چرا که به سایر موارد مهم توجهی ندارند. دوربین فقط یکی از قطعات ضروری است ولی همه چیز نیست، پس تمام بودجه خود را صرف خرید آن نکنید. توصیه می‏‌گردد از DSLR استفاده کنید و تنظیمات مختلف دیاگرام را امتحان کنید. حتی می‌‏توانید با دوربین گوشی تلفن همراه خود عکاسی کنید. پس خود را محدود به کیفیت دوربین‏‌های حرفه‏‌ای و درگیر خرید وسایل گران قیمت نکنید.


2.2 استفاده از سه پایه

استفاده از سه پایه می‏‌تواند تاثیر به سزایی در بهبود کیفیت عکاسی حرفه‏‌ای از پوشاک و لباس داشته باشد. سه پایه تاثیر منفی لرزش دست‏‌ها روی کیفیت عکس‏‌ را از بین می‌برد و در کیفیت عکس‏‌ها بسیار موثر است. می‏‌توانید از یک سه پایه ارزان قیمت استفاده کنید و ضرورتی برای خرید سه پایه گران قیمت وجود ندارد. سه پایه و دوربین را باید طوری انتخاب کنید که بتوانید آن را به درستی جلوی محصول قرار دهید چون عموما در حین عکاسی آن را جابه جا نخواهیم کرد.


2.3 نور استاندارد

روشنایی و نور یکی دیگر از مسائل مهم در عکاسی حرفه‏‌ای از پوشاک است. حتی می‏‌توان با کمک نور طبیعی عکس‏‌هایی حرفه‌‏ای و بسیار با کیفیتی ثبت کرد. ولی با این حال می‏‌توانید از نور مصنوعی، با استفاده از کیت روشنایی بهره ببرید. این حالت به شما کمک می‌‏کند در روزهایی که نور طبیعی مناسب عکاسی نیست، بتوانید عکاسی انجام دهید و مجبور نباشید آن را به روز دیگری منتقل کنید. یک سیستم نور مصنوعی شامل سر نور یا هدلایت، سافت‌باکس، استند و باتری می‏‌شود. سرنور یا هدلایت بخش اصلی سیستم است که می‏‌تواند یک چراغ با نور خاص باشد. سافت‌باکس هم بخشی است که برای پخش و تنظیم نور استفاده می‏‌شود. 

عکس‌برداری حرفه‏‌ای از پوشاک

3. تنظیم شرایط

یکی از نکات مهم همان، بحث روشنایی است که در پاراگراف قبل گفته شد. برای بهترین کیفیت عکاسی حرفه‌‏ای از پوشاک، باید خود را با شرایط تطبیق بدهید. اگر تکیه خود را بر روی عکاسی با نور طبیعی بگذارید در روزهای زیادی از عکس‏‌های خود ناراضی خواهید بود. بنابراین از روشنایی مصنوعی و قابل حمل غافل نشوید.

منبع نور و سافت باکس باید در زاویه 45 درجه نسبت به محصول قرار گیرند تا در کل، نور به خوبی رو محصول پخش شود و یک تصویر خوب را به شما بدهد. فاصله محصول و پس زمینه هم خیلی مهم است. چرا که کم بودن این فاصله باعث به وجود آمدن سایه روی پس زمینه خواهد شد. با جابه‌جا کردن محصول می‌‏توانید بهترین موقعیت برای عکاسی را بیابید. برای کیفیت بهتر عکاسی، تنظیمات نور دوربین خود را تغییر دهید. همینطور شاتر دوربین را بر روی 200/1 و یا پایین‌تر و دیافراگم دوربین را در F/11 و یا بالاتر تنظیم کنید. تنظیمات دوربین را تغییر دهید و عکس‌‏های آزمایشی زیادی بگیرید تا بتوانید بهترین حالت دوربین خود را در عکاسی از محصول پیدا کنید.

 
عکاسی از محصول

4. برای بهتر نمایان کردن استایل پوشاک، از مانکن استفاده کنید

برای عکاسی حرفه‌ای از پوشاک و لباس بهتر است از یک مانکن استفاده کنید. این مسئله باعث بهتر نشان داده شدن کیفیت لباس در هنگام پوشیدن می‌گردد و به مشتری این امکان را تا بتواند بهتر تصمیم گیری کند که آیا به این لباس علاقه دارد یا خیر! احتماًلاً دیده‏‌اید که بسیاری از پیج‏‌های فروش لباس از مدل استفاده می‏‌کنند. عموما استفاده از مانکن‌‏ها هزینه بالاتری را در بر خواهد داشت. اگر شما تازه کسب‌وکار خود را شروع کرده‏‌اید بهتر است از مانکن‌‏ها استفاده کنید تا بتوانید هزینه‌‏های خود را بهتر مدیریت کنید.

همانطور که احتماًلاً دیده‏‌اید ممکن است لباس‏‌ها با تن مانکن خوب هماهنگ نشود که در این حالت می‏‌توانید از سوزن، برای بهتر جلوه دادن لباس در عکس استفاده کنید. اگر نگران هستید که استفاده از مانکن جلوِیِ پیج شما را پایین بیاورد می‏‌توانید از تکنیک نامرئی کردن مانکن استفاده کنید. پاک کردن مانکن از تصاویر به راحتی امکان‌پذیر است، کافی است چند عکس از یک زاویه بگیرید و بعد با ویرایش‏‌های خاص، مانکن را حذف کنید.

عکاسی حرفه‌ای از پوشاک
عکاسی حرفه‌ای از پوشاک

5. به تنظیمات دوربین خود تسلط پیدا کنید

اگر تنظیمات دوربین خود را به درستی کنترل نکنید، حتی با قوی‌ترین تکنیک‏‌های عکاسی هم نمی‌‏توانید تصاویر خوبی به ثبت برسانید. روی مسائلی همچون iso دوربین، دیافراگم و بالانس رنگی کار کنید و مهارت پیدا کنید. در این جا به طور خلاصه هر پارامتر را توضیح داده می‏‌دهیم:

5.1 ISO 

iso دوربین بهتر است روی عددی بین 600 تا 640 تنظیم شود. خارج از این محدوده ممکن است تصاویر همراه با لکه‏‌های خاکستری و یا رنگی دیده شوند و یا حالت یکدست بودن رنگ در نقاط مختلف تصویر از بین برود. استفاده از سه پایه هم باعث کمک به بهبود کیفیت تصاویر در این حالت می‌گردد.


5.2 دیافراگم

دیافراگم دوربین که با نماد F شناخته می‏‌شود، کنترل کننده اصلی فوکوس تصاویر است. هرچه عدد دیافراگم بالاتر باشد، حالت فوکوس تصاویر نیز بهتر خواهد بود. بهتر است دیافراگم را در عدد F/11 و یا بالاتر قرار دهید تا بتوانید با تمرکز بر روی محصول، عکاسی حرفه‌ای از پوشاک خود انجام دهید.

دوربین عکاسی

5.3 بالانس رنگ

بالانس با تعادل رنگ سفید نیز باعث بهبود کیفیت عکاسی می‏‌شود. به این ترتیب که تعادل رنگی باعث چشم نواز دیده شدن عکس می‏‌شود. حتی می‏‌توانید آن را بر روی حالت خودکار قرار دهید. توجه به آن بسیار مهم است چرا که تصاویری که تعادل رنگی ندارند، در نهایت حتی با کمک فتوشاپ هم کیفیت و زیبایی خوبی نخواهند داشت.

 

6. عکس گرفتن را تمرین کنید

به مرحله عکس‌برداری که یکی از مراحل کلیدی است رسیدیم. دوربین را روی سوژه تنظیم کنید و سپس عکاسی کنید. همان لحظه به عکس‌‏ها دقت کنید، اگر نور تصاویر کم یا زیاد است تنظیمات دوربین و یا منبع نور مصنوعی را تغییر دهید. هرچه بیشتر عکاسی کنید، به تنظیمات بهتر تسلط پیدا می‌‏کنید و می‏‌توانید به صورت غریزی عکس‏‌های بهتری بگیرید. هرچه می‏‌توانید بیشتر عکاسی کنید. این کلیدی‌‏ترین اصل در عکاسی حرفه‌ای از پوشاک یا هر محصول دیگری است. زاویه عکاسی، تنظیمات دوربین و حتی زاویه لباس را تغییر دهید و عکس بگیرید. در نهایت انتخاب‌های بیشتری خواهید داشت و می‌‏توانید تصمیم بگیرید کدام عکس را انتخاب کنید.

عکاسی حرفه‌ای پوشاک

عکس گرفتن از زاویه‌‏های مختلف باعث انتخاب راحت تر برای مشتری شما خواهد بود.

7. مهارت خود را تقویت کنید

نکته بسیار کلیدی دیگر در رسیدن به بهترین کیفیت در عکاسی حرفه‌ای از پوشاک و یا محصولات دیگر آموزش است. سعی کنید هر روز اطلاعات جدید و بروزتری را به‌دست آورید. بیشتر بخوانید و ویدیوهای آموزشی ببینید. به زبان فارسی و انگلیسی و در سایت‏‌های مختلف سرچ کنید و تمام مطالب رایگان را بیاموزید. حتی برای این کار هزینه کنید. دوره‏‌های عکاسی مختلف را بردارید. ممکن است دوره‏ایی با عنوان اختصاصی عکس‌برداری حرفه‌‏ای از پوشاک پیدا نکنید، ولی قطعا دوره‌‏های عکسبرداری حرفه‌‏ای بسیار زیادی در پلتفرم‌‏های مختلف هستند که همگی می‏‌توانند مفید باشندد. در خصوص عکاسی باید تمام تکنیک‏‌هایی که آموزش می‏‌بینید را تمرین کنید تا نتیجه بهتری حاصل شود.


* در نهایت چند نکته‌‏ که باید در قرار دادن عکس‌‏ها بر روی پلتفرم به آنها توجه کنید:

  1. در مرحله ادیت و قراردهی عکس‌‏ها بر روی سایت خود توجه کنید عکس‌ها هم‌تراز باشندد.
  2. از نرم‏‌افزارهای ادیت مانند فتوشاپ استفاده کنید تا همه عکس‏‌ها را به صورت هم تراز استفاده کنید.
  3. برش عکس‏‌ها باید در یک حد و اندازه باشد تا جلوِیِ بصری بهتری برای پلتفرم شما ایجاد کند. حتی به مسئله کراپ‌کردن عکس‌‏ها نیز دقت کنید.
  4. بهترین پس‌زمینه، یک زمینه سفیدرنگ است تا بتواند به خوبی همه جزئیات محصول را نشان دهد.
  5. تعادل رنگی را نیز رعایت کنید تا یک صفحه فروش زیبا داشته باشید. به علاوه سعی کنید با ادیت نادرست، رنگ محصولات را تغییر ندهید، این مسئله می‏‌تواند باعث بی اعتمادی خریداران پس از دریافت محصول شود.

در آخر باید گفت تجربه بهترین معلم است. پس عکاسی کنید و نترسید. تجربه کسب کنید تا روز به روز بهتر شوید.