چگونه محصول خودم را ارسال کنم؟ روش های ارسال بسته پستی می‌تواند سوال خیلی ار افرادی باشد که کسب و کار اینتنرنتی خود را آغاز کرده اند و دغدغه ارسال کالای خود را دارند.

امروزه بدلیل پیشرفت تکنولوژی و گرایش بسیاری از مردم به دریافت خدمات بصورت غیر حضوری، سبب شده است بسیاری از فروشگاه ها با اینتنرتی کردن کسب و کار خود پاسخگوی این نیاز کاربران باشند.

اما یکی از مشکلاتی که شاید در ابتدای شروع کسب و کار اینترنتی شما زیاد حس نشود، اما با بزرگ شدن، شناخته شدن فروشگاه اینترنتی شما و افزایش فروش شما، کامل متوجه آن می‌شوید نحوه ارسال کالای خود است. که ما در این مقاله بصورت کامل تمامی این روش‌ها را با هم بررسی و مقایسه کرده و بهترین روش را به شما ارائه می دهیم.

انواع روش های ارسال کالا

جهت ارسال کالا می‌توان از روش‌های مختلفی استفاده کرد که انتخاب هر کدام از آنها متناسب با نیازهای شماست. ما در این مقاله تمامی روش‌ها را توضیح داده و تمامی مزایا و معایب آن را با هم بررسی می‌کنیم. پس برای پیدا کردن بهترین روش ارسال کالای مورد نظر خود با ما همراه باشید.

ارسال کالا از طریق پست

ارسال بسته پستی با پست

استفاده از  پست قدیمی ترین روش ارسال بسته پستی است. که به دلیل تجربه بالایی که دارند و همچنین داشتن تنوع ارائه خدمات در بین مردم بسیار محبوب است و خیلی از افراد زمانی که اسم ارسال بسته پستی می‌آید اولین گزینه‌ای که به ذهنشان می‌رسد، ارسال از طریق پست است. که ما در اینجا شما را با انواع روش های ارسال بسته پستی از طریق پست آشنا می کنیم.

1. پست عادی:

قدیمی ترین روش ارسال از طریق پست، پست عادی است. که در این روش همان طور که در بیشتر فیلم‌ها دیده‌ایم و یا خاطراتی که از ارسال نامه داریم، با خریداری یک تمر و الصاق آن به روی نامه، نامه خود را ارسال می‌کردیم.
پس در نتیجه از این روش جهت ارسال کالا نمی‌توان استفاده کرد و تنها برای ارسال نامه و مطبوعات مورد استفاده قرار می‌گیرد. البته فراموش نکنید که در این نوع ارسال، مدت زمان طولانی طول می‌کشد تا بسته شما ارسال شود و از آنجایی که زمان برای مشتریان شما بسیار اهمیت دارد، تقریبا از این روش استفاده نمی‌شود.

2. پست پیشتاز:

این روش سریع‌ترین روش ارسال کالا است. که بسته پستی 24 تا 72 ساعت کاری طول می‌کشد تا به دست مشتریان شما برسد. که این زمان رابطه مستقیم با فاصله شما با مشتریان دارد.
ممکن است از خودتان بپرسید که در این روش از چه نوع وسیله‌ای جهت جابجایی بسته شما استفاده می‌شود. که نوع وسیله حمل و نقل رابطه مستقیمی با فاصله شما تا مشتریان و همچنین به ابعاد و بسته بندی شما دارد. به این صورت که اگر بسته‌بندی کالا کوچک باشد، پست جهت جابجایی از پیک‌های موتوری استفاده می‌کند.

اگه بسته کالا بزرگتر باشد از وانت یا خاور جهت جابجایی بسته پستی شما استفاده می‌کند. که این نوع جابجایی به شرطی است که  مبدا و مقصد ارسال کالا در یک شهر باشد. اما اگر مشتریان شما در شهری دیگر کالایی را خریداری کرده اند و شما تصمیم دارید از پست پیشتاز جهت ارسال کالا به مشتریان خود استفاده کنید، اداره پست کالای شما را بصورت هوایی برای مشتریانتان ارسال می‌کند.

از مزیت‌های ارسال کالا با پست پیشتاز، امکان پیگیری کالاها در هر لحظه می‌باشد. به این صورت که وقتی کالای خود را به پست تحویل می‌دهید، اداره پست به شما یک کد پیگیری 10 تا 20 رقمی می‌دهد. که شما می‌توانید این کد را در اختیار مشتری خود قرار دهید. تا خیال او نیز از ارسال کالا راحت باشد و اعتمادش به شما افزایش یابد.

یکی از محدودیت‌هایی که این روش دارد، وزن کالای ارسالی شما است. به این صورت که حداکثر وزن باید 25 کیلوگرم باشد. یکی دیگر از مزایایی که پست پیشتاز دارد، امکان ارسال کالا به خارج از کشور می‌باشد.

مهمترین نکته ای که برایتان اهمیت دارد، هزینه‌ی این نوع پست است. که هزینه‌ی ارسال رابطه مستقیم با فاصله ارسالی کالای و همینطور به وزن کالای شما دارد که جهت اطلاع از نحوه‌ی محاسبه تعرفه های پست به سایت اداره پست مراجعه کنید. که ما در مقاله محاسبه هزینه تا رهگیری مرسوله بصورت کامل نحوه‌ی انجام این کار را آموزش داده‌ایم.

حال بیایید در یک نگاه کلی مزیت‌ ها و معایب پست پیشتاز را با هم بررسی کنیم.

مزیت های پست پیشتاز:

 • ارسال سریع کالا
 • هزینه ارسال کم
 • امکان پست درون شهری، برون شهری و حتی خارجی
 • بیمه شدن کالا
 • پیگیری آسان کالاها به وسیله کد رهگیری

معایب پست پیشتاز:

 • محدودیت در وزن کالای ارسالی پستی (حداکثر وزن 25 کیلوگرم)
 • دریافت نوبت و ایستادن در صف طولانی تحویل
 • عدم امکان استفاده از خدمات جمع آوری از محل برای تعداد کم

3. پست سفارشی:

روش دیگری که می‌توان یه وسیله آن کالای خود را جابجا کنید پست سفارشی است. اما وجه تمایز پست سفارشی نسبت به بقیه چیست؟

زمانی که کالایی را به صورت سفارشی ارسال می‌کنید، اداره پست زمان تحویل کالا به مشتریان از آنها رسید دریافت می‌کند و در این صورت می‌توانید از سرنوشت کالای خود باخبر شوید.

مدت زمانی که طول می‌کشد تا بسته‌ای که پست کرده‌اید به دست مشتری برسد 5 تا 7 روز کاری است. چون مشتریان عجله دارند که زودتر کالای خریداری خود را دریافت کنند. و ارسال از طریق پست سفارشی طولانی است و به صورت زمینی انجام می‌شود، سبب نگرانی مشتریان شما شده و ممکن است نارضایتی آنها را در پی داشته باشد.

اما از مزیت‌های پست سفارشی نیز قافل نشویم. یکی از برترین مزایای استفاده از پست سفارشی هزینه پایین آن است که تقریبا نصف هزینه پست پیشتاز است و همچنین ارسال بسته پستی تا 40 کیلوگرم است که این مقدار تقریبا دو برابر پست پیشتاز است.

پس بیایید در یک نگاه جامع مزیت‌ ها و معایب پست سفارشی را با هم مقایسه کنیم.

مزایای پست سفارشی:

 • هزینه پایین آن
 • دریافت رسید از گیرنده
 • ارسال کالا تا 40 کیلو
 • بیمه دارد

معایب پست سفارشی:

 • ارسال 5 تا 7 روز کالا

نحوه ی ارسال کالا

4. پست ویژه

اگر مشتریان شما عجله دارند تا زودتر کالای خریداری خود را دریافت کنند و همچنین هزینه ارسال پست برایتان اهمیت ندارد، یکی از بهترین گزینه‌ هایی که می‌توانم به شما معرفی کنم پست ویژه است. که در این نوع از پست، بسته شما کمتر از 24 ساعت به دست مشتریان شما می‌رسد.

*نکته!

البته فراموش نکنید بدلیل اینکه استفاده از پست ویژه در تهران نسب به شهرستان ها بیشتر می‌باشد، در نتیجه ممکن است در برخی شهر ها بسته پستی پس از 24 تا 72 ساعت به دست مشتریان شما برسند.

مزایای پست ویژه:

 • ارسال سریع
 • پیگیری محصول
 • بیمه دارد

معایب پست ویژه:

 • هزینه بالای ارسال کالا

5. پست رستانت

ممکن است مشتری شما به صورت موقت در یک مکانی باشد و یا به هر دلیلی آدرس ثابتی جهت دریافت کالا نداشته باشند، که در این صورت نیز اداره پست با ایجاد پست رستانت این امکان را به مشتریان شما می‌دهد. که کالایی که شما ارسال می‌کنید به نزدیک‌ترین دفتر پستی آنها ارسال شود. و مشتری شما با ارائه کارت شناسایی کالای خود را دریافت کند.

البته فراموش نکنید اداره پستی که محصول را دریافت کرده به غیر از ماه اول 2 ماه دیگر کالا را نگهداری می‌کند و اگر مشتری شما در آن بازده زمانی برای دریافت بسته پستی خود به اداره پست مراجعه نکند، در صورت گم شدن کالا اداره پست هیچ مسئولیتی را نمی‌پذیرد.

مزایای پست رستانت

 • ارسال کالا به مشتریانی که آدرس ثابتی ندارند
 • پیگیری محصول
 • نگهداری 3 ماهه محصول توسط اداره پست
 • بیمه شدن تمامی محصولات

6. پست تلفنی 193

اگر شما امکان مراجعه حضوری به اداره پست را ندارید، به راحتی می‌توانید با شماره گیری 193 با اداره پست تماس بگیرید، تا آنها نزدیکترین ماموران پستی خود را برای خدمات رسانی به شما اعزام کنند. در این روش شما می‌توانید کالای خود را به هر یک از انواع ارسال پست که در بالا به آن اشاره کردیم ارسال کنید.

مزایای پست تلفنی 193

 • ارسال سریع کالا
 • عدم نیاز به مراجعه حضوری به پست
 • پیگیری محصول

معایب پست تلفنی 193

 • هزینه بالا

ارسال پستی و پرداخت درب منزل

ارسال بسته پستی با قابلیت پرداخت در محل به وسیله پست

با اینکه خرید از فروشگاه های اینترنتی چندین سال است که در بین مردم رواج پیدا کرده است. اما همچنان بسیاری از افراد به دلیل کلاهبرداری‌ هایی اتفاق افتاده است. دید منفی نسبت به خرید فروشگاه های اینترنتی پیدا کرده اند. پیشنهادی که من به شما دارم این است که قابلیت پرداخت درب منزل را فراهم کنید تا بتوانید علاوه بر افزایش فروش بین مشتریان خود اعتماد سازی نیز بکنید.

اما سوالی که ممکن است در ذهنتان پیش بیایید این است که چگونه می‌توانم کالای خود را ارسال کنم و قابلیت پرداخت در محل را هم فراهم آورم؟

اداره پست یکی از خدماتی که به کاربران خود می‌دهد، ماژول پرداخت در محل است. که برای این کار شما باید با اداره پست قرارداد ببندید. البته فراموش نکنید که شما نمی‌توانید به طور مستقیم با اداره پست قرارداد ببندید. و انجام این کار توسط تعداد کمی از شرکت‌های مورد تایید پست صورت می‌گیرد. که شرکت بسپارید یکی از ارائه دهندگان این خدمات است.

ارائه خدمات به فروشندگان شهرستان‌ها

ما تا به اینجای کار بررسی کردیم که دلیل استفاده از خدمات لجستیک چیست. اما ممکن است از خودتان سوال بپرسید که چرا باید مجموعه بسپارید را انتخاب کنم؟ یا حتی ممکن است این سوال برای شما پیش بیاید: برای من که از شرکت بسپارید فاصله دارم، چگونه می‌توام از خدمات آن استفاده کنم؟ آیا استفاده از خدمات لجستیک شرکت بسپارید برای من مقرون به صرفه است؟

بگذارید در ابتدا بگویم علاوه بر فروشندگانی که در شهر تهران فعالیت می‌کنند، فروشندگان حومه تهران و یا حتی در سایر شهرستان‌ها دلایل بیشتری دارند که از سرویس های لجستیک بسپارید استفاده کنند. بهترین اتفاق این است که فضایی را در انبار بسپارید (واقع در اداره پست مرکزی) اجاره کنند و کلیه امور مربوط به پردازش و ارسال کالاها را به شرکت بسپارید، واگذار کنند.

مزایای استفاده از خدمات لجستیک شرکت بسپارید

 1. بهره گیری همزمان از چند سرویس
 2. صرفه جویی در وقت
 3. افزودن قابلیت پرداخت در محل برای مشتریان شما
 4. اجاره فضای خصوصی در انبار بسپارید

اگر تمایل دارید بیشتر در مورد خدمات لجستیک و شرکت‌های ارائه دهنده این خدمات بدانید، می‌توانید مقاله شرکت های برتر ارائه دهنده خدمات لجستیک در ایران را مطالعه کنید.

ارسال بسته پستی

ارسال بسته پستی با سرویس دهندگان ارسال مرسولات

علاوه بر اداره پست یکی دیگر از روش های ارسال بسته پستی استفاده از خدمات شرکت هایی است که این امکان را فراهم کرده اند تا کالا ها و بسته ‌های پستی شما را به دست مشتریان برسانند. ما در این مقاله انواع این شرکت ها را معرفی می‌کنیم.

انواع شرکت‌های سرویس دهنده ارسال کالا

 1. ارسال کالا با تیپاکس: مناسب برای ارسال بسته های درون شهری، برون شهری و یا حتی بین المللی
 2. ارسال بسته پستی با یارباکس: ارسال کالا بصورت درون شهری و برون شهری
 3. ارسال پستی با چاپار: مناسب جهت ارسال کالا بصورت درون شهری، برون شهری و بین المللی
 4. ارسال کالا با الوپیک: مناسب جهت ارسال بسته پستی بصورت درون شهری

ارسال کالا با باربری

یکی دیگر از روش های ارسال بسته پستی باربری می‌‍ یاشد. که شما در این روش کالای خود را به باربری برده تا آنها کالای مد نظر شما را بدست مشتریان شما برسانند. البته فراموش نکنید که این روش برای کالاهای بزرگ مناسب است و یا اینکه تعداد کالاهای ارسالی شما زیاد باشد تا استفاده از این روش برای شما مقرون به صرفه باشد.

ارسال کالا با اتوبوس

و اما آخرین روش ارسال کالا اتوبوس است. شما می‌توانید به پایانه های مسافربری کالاهای خود را به آنها بسپارید تا کالای شما را به دست مشتریان برسانند. البته فراموش نکنید که  در این روش کاربران شما باید امکان مراجعه حضوری به سامانه‌های مسافربری را داشته باشند تا متوانند کالای خود را دریافت نمایند.

بهترین روش ارسال کالا

بهترین روش ارسال کالا

پس ار بررسی انواع روش های ارسال بسته پستی حال می‌خواهیم بهترین روش را به شما معرفی کنیم، البته که انتخاب هر یک از روش های ارسال کالا وابسته به شرایط شما و کالای ارسالی شما دارد.

 • اگر محصولات کمتر از 40 کیلو دارید، اولویت با پست و سپس تیپاکس و …
 • اگر محصولات سنگین دارید از باربری یا شرکت های اتوبوس رانی استفاده کنید.
 • اگر به دنبال ارزان ترین روش ارسال پست هستید، پست سفارشی شرکت پست را به شما معرفی می‌کنم.
 • اگر تعداد کالای ارسالی شما زیاد است و حوصله مراجعه به اداره پست را ندارید بهترین پیشنهاد من به شما شرکت بسپارید است.

سخن پایانی

امیدوارم پس از مطالعه این مقاله توانسته باشیم پاسخ تمام سوالات شما را در زمینه ارسال کالا داده باشیم و شما را کمک کرده باشیم تا بهترین روش را برای ارسال بسته پستی خود انتخاب کنید. و در پایان اگر هرگونه سوالی در مورد ارسال پستی دارید حتما در بخش نظرات بپرسید تا همکاران ما شما را راهنمایی نمایند.

0
  0
  ثبت سرویس
  هیچ سرویسی انتخاب نشده استمشاهده همه سرویس ها